15/11/2017

Sapņu kāzu foto medījumos. 1. daļa.

kāzas dabā

Kāzu fotogrāfija ir tēma, par kuru var aizstāvēt disertāciju dažādās zinātņu disciplīnās. Tās ir liecības par laikmetu, modi, tikumiem, cilvēku attiecībām un vēl virkni sfēru. Tomēr, strādājot kāzu jomā ikdienā un vērojot kāzu fotogrāfu darbu, priekšstati par topošo līgavu sapņiem un to realizācijas iespējām  atduras pret virkni praktisku lietu, kas būtu jāņem vērā, izvēloties gan kāzu fotogrāfu, gan to, kāda būs fotosesija.

Fotogrāfa prasmes, pieredze un tehnika

Es gribētu teikt, ka šie visi trīs faktori ir ārkārtīgi būtiski un, iztrūkstot kādam no tiem, rezultāts var nesanākt tāds kā vēlēts. Latvijas laikapstākļi  ir visai neprognozējami, tādēļ fotogrāfam ir jābūt gatavam darbam gan spožā saulē, gan pelēkā un lietainā dienā. Fotografēt cilvēkus un kāzu dekorācijas skaisti saklātos galdos dažādas gaismas apstākļos. Un tam visam ir nepieciešama atbilstoša foto tehnika ar dažādām kamerām, objektīviem. Katrā diennakts laikā, saulei krītot dažādos leņķos bildes sanāks atšķirīgas. Ja “nevilks” tehnika vai prasmes, tas būs tūlīt pamanāms rezultātā, kuru labot vairs nebūs iespējams.  Par šādām tehniskām kļūmēm nav jāuztraucas, ja kāzām izvēlaties pieredzējušu fotogrāfu, kas attiecīgi maksā, bet ir jābūt vērīgiem pret mazāk pieredzējušiem, kuru cena par pakalpojumu ir ļoti draudzīga.

Vilnis slūka

Foto: Vilnis Slūka (vilnissluka.com)

Balanss starp bilžu sarakstu un inspirāciju

Virknē rakstu par kāzu fotogrāfiju ir ieteikums izveidot sarakstu, kādas bildes pāris vēlas, lai pēkšņi neattaptos, ka kāds radinieks būs apvainots, ka nav kopējas kāzu bildes ar jauno pāri. To es sauktu par reportāžas foto kā liecību par notikumu. Vislabāk šīs liecības būtu iemūžināt tūlīt pēc ceremonijas, kad visiem svētku grims vēl ir tikko svaigs un kleitas nesaburzītas.  Tomēr jāapzinās, ka stāsta galvenajiem varoņiem pēc laika diez vai mājās rāmītī stāvēs bildes ar brālēniem un draugiem, visdrīzāk tās būs bildes, kur jaunlaulātie, esot divatā, bauda svētku dienas mirkļus kopā.

Foto: Vilnis Slūka  (vilnissluka.com)

Tas, ka fotografēšanās ir grūts darbs, atzinis ne viens vien pāris, kas par savu fotosesijas vietu ir izvēlējies parku Ārpus laika. Nostāties, pagriezties, lekt, pareizi nolikt dūmu sveces… un vēl, un vēl….

Foto: Billijs Locs (billijs.lv)

Tomēr tas ir fotogrāfa darbs un māka izdabūt to, kas bijis pāra foto uzstādījumos. Taču pastāv vēl tā netveramā daļa, kad jaunais pāris nesteidzīgi, prom no viesiem, ir tikai viņi paši. Šeit es liktu uzsvaru uz NESTEIDZĪGI, lai fotogrāfa rīcībā būtu pietiekams laiks, kad noķert tādus kadrus, kas vispatiesāk ataino pāra sajūtas.  Tās ir bildes, kurās laika plūdums ir apstājies un tikai mīmika, skatiens, pieskārieni un sinerģija ar apkārtējo vidi atklāj būtību. Ierastāk šādas bildes top, kad “jā” vārds jau ir pateikts un lielais uztraukums noplacis, bet daži, raugoties uz kāzu dienas plānu, izvēlas fotosesiju ieplānot vēl pirms ceremonijas.

Foto: Billijs Locs (billijs.lv)