03/01/2017

“Красный октябрь” klavieru restaurācija

Pasauli pārņēmusī bijība pret senām lietām un vēlme tām sniegt otro dzīvi nereti liek ielūkoties krāmu tirdziņos un sludinājumos, kur tiek pārdotas lietotās mantas.  Dažādi interjera priekšmeti un mēbeles ir vienas no pieprasītākajām lietotām mantām, ja to jaunais īpašnieks redz iespēju, kā tās varētu iederēties viņa interjerā un dzīvesstilā. Kad kārotā manta izvēlēta, tad atliek vien lūkoties pēc kāda, kas vecajai lietai varētu piešķirt otro mūžu, ja tas nav pašu spēkos.

Mūsu tautas muzikālitāte ir radījusi situāciju, kad ļoti daudzās mājās kādā laika posmā bijušas klavieres – kādam tās nākušas mantojumā no vecmāmiņas, citam pašu izvēlētas bērnībā, kad ne viens vien pēc stundām uz mūzikas skolu vai privātskolotāja apgūt kāda instrumenta spēlēšanas māku. Tā nu šodien, kad mūzikas skolas absolventi izauguši un interese par instrumentu noplakusi, to piedāvājums dažādos portālos, kur iegādāties lietotās mantas, ir visai plašs – no koncertflīģeļiem līdz Padomju Latvijā ražotajai “Rīgai”. Arī cenu diapazons no bezmaksas pašizvešanas (tikai atbrīvojiet mani no šī krāma) no daudzstāvu mājas devītā stāva, kas nozīmē fizisku nešanu pa trepēm,  līdz apaļai summai par vērtīgu instrumentu labā stāvoklī.

Kad kārotā manta izvēlēta par labu skanīgumam vai iederīgumam interjerā, atliek vien atjaunošanas vai piepucēšanas darbi. Šo bildēs redzamo piecdesmito gadu beigu sešdesmito gadu sākuma “Красный октябрь” klavieru restaurācija bija iecerēta visai pamatīga, jo sākotnējais skats liecināja, ka to pēdējo gadu pielietojums bija labs puķu plauks, kas ir nodarījis zināmu skādi instrumentam, šad tad ļaujot puķūdens straumei pārlīt, un bojāt koka paneļus. Otra būtiskākā pārmaiņa, kas bija iecerēta klavierēm – to krāsas maiņa no melnas uz sarkanu, lai iederētos jaunajā interjerā.

Kad vairāk kā 300kg smagās klavieres tika veiksmīgi nogādātas no daudzstāvu mājas septītā stāva pie Ārpus laika meistara uz klavieru restaurāciju, tās izskatījās šādi:

img-20161128-wa0001_resized_20161215_105344758

Savukārt pēc vecās, melnās krāsas noņemšanas, špakterēšanas, krāsošanas, pulēšanas un citiem remontdarbiem rezultāts ir šāds.

restaurētas klavieres

Klavieres ir ieguvušas ķieģeļsarkanu toni, kā akcents ir atjaunoti zelta burti ražotāju nosaukumā un ornamentā. Kopumā šo klavieru restaurācija prasīja nedaudz vairāk kā nedēļu.

restaurētas klavieres

restaurētas klavieres

klavieres

Varbūt arī Jūs sen kārojat šad tad paplinkšķināt pa skaistām klavierēm, kas noskatītas kādā sludinājumā, bet prasa prasmīgas meistara rokas. Dodiet ziņu!