25/11/2016

Virtuves iekārtas uz pasūtījumu – kā atrast savu?

Virtuves ir mēbeļu iekārta Nr. 1, kas Latvijā tiek izgatavota uz pasūtījumu. Daži metri šīs funkcionālās mēbeles mērojamas apaļos ciparos, kuri nereti nošokē pasūtītāju. Kā saprast mēbeļu ražošanas un tirdzniecības spēļu laukumu – turpmāk rakstā.

Dzīvokļu un māju būvniecības kvalitāte.

Sienu taisnums gan padomju laika bloku mājās, gan treknajos gados triecientempos būvētās ēkās ir tāds kāds ir, un, ievietojot gatavus izstrādājumus, kam kādā punktā “jāsaiet kopā”, var nākties sastapties ar jautājumu – ko nu? Katras telpas invididuālie mēri un īpatnības gan ražošanas, gan uzstādīšanas procesā prasa noteikti zināšanu, prasmju un rūpības pieeju.

Attiecība – cena vs kvalitāte.

Ir skaidrs, ka sauklis “lēti un labi” ir gards siers peļu slazdā. Lai radītu lētu izstrādājumu, tas jāražo masveidā no materiāliem, kur kompromiss ir iespējams tikai ar cenu. Latvijā šādas ražošanas nav, jo nav arī realizācijas tirgus. Mēbeļu tirdzniecība balstās uz individuāliem pasūtījumiem vai izstrādājumiem, kas tiek ievesti no mēbeļu ražošanas vai tirdzniecības lielvalstīm. Nav pamata domāt, ka gadu gaitā lētāki kļūtu materiāli vai darbaspēka izmaksas, kas izskaidro faktu, ka mēbeļu biznesā medusmaize nedz mēbeļniekiem, nedz klientiem nav gaidāma.

Attiecība – cena vs funkcionalitāte.

Tā kā virtuvē ikviena ģimene pavada ļoti būtisku dzīves daļu, tās ērtības un funkcionālais pielietojums ir katra iztērētā eiro vērts it īpaši gadījumos, kad vieta ir visai ierobežota.  Ikviens funkcionāls risinājums ērtībai un vietas taupīšanai ir finansiāli ietilpīgs.

fiča 2       fīčas

Daudz ērtas un lietas atvilknes, kas prasa kvalitatīvas vadulas, izmaksu ziņā zaudē plauktiem ar vienkāršām durvju eņģēm. Stūra mēbeles, izmantojot maksimāli vietu, ir kompromiss katru reizi ielienot plauktā pēc vajadzīgā vai, ievietojot, rotējošu vai izvelkamu plauktu, kur salikt nepieciešamo.

kacalka3        sturis izvelkams

Atšķirībā no elektroierīcēm, kuras nereti pērkam dārgākas, jo to marketings ir nostrādājis ar virkni fīču, kuras diez vai izmantosim, pārdomāta virtuves funkcionalitāte atmaksājas.

Labsajūta. Saimnieku dizaina vēlmes.

Britu zinātnieki droši vien ir izpētījuši, cik procentiem iedzīvotāju ir svarīgs virtuves dizains, taču tā kā par gaumi nestrīdas, cenšoties izprast, kas ir dizains, un kāda ir loma klienta izvēles hierarhijā, minēšu dažus  piemērus, sadalot tos grupās.

Tipveida virtuves tipveida mājās, ražotas pēc kataloga ar skaidrām izmaksām. Pasūtītājama nav daudz jādomā, jo ir mēbeļu ražotāja iepriekšējo darbu katalogs, piemērots teju katrai sērijai (602, Lietuviešu projektam utt.). Zema iesaiste projektā no klienta un ražotāja puses.

tipveida   maz vietas virtuvei

“Value for money” virtuves, ko nevar dēvēt par budžeta variantu, taču tai pat laikā ir raksturojams kā funkcionāli risinājumi ar minimālām dizaina kaprīzēm.

value    tipveida virtuve

Modernās virtuves, kuru ražošanā izmantoti jaunākie un trendīgākie materiāli, ieturot minimālisma stilu klientiem, kam svarīgs vizuālais efekts.

modernisms    contemporary

 

dizains

Klasiskās virtuves, kuru dizains ir nemainīgs jau gadu desmitiem, atspoguļojot saimnieka fundamentālo attieksmi pret lietām, kur tā laika modei nav nozīmes. Pie šīs kategorijas varētu pieskaitīt arī ļoti reti sastopamās vintage stila virtuves.

klasiska stila virtuve

klasika

vintage stila virtuve

Laikmetīgās virtuves, kuru vīziju klients ir veidojis, iedvesmojoties no tā laika dizaina tendencēm, nebaidoties ekperimentēt ar materiāliem, tekstūrām un stiliem.

stilīga virtuve

Šādas virtuves kā dzīves telpas radīšana un ražošana visbiežāk ir dizainera un mēbeļu meistara kopdarbs.

kreativa virtuve   laiciga virtuve

laikmetīga virtuve

Virtuvi radot, klients zina, ko grib, bet tai pat laikā kopdarbs prasa augstu radošuma iesaisti arī no ražotāja, lai tas pārzinātu materiālus un iespējas, kā arī nebaidītos ekperimentēt.

laikmetīga virtuve

Iespējams, ka, izlasot iepriekš minēto grupu aprakstus,  sevi tur nesaskatījāt, tad pēdējais kritērijs par ko aizdomāties, plānojot sapņu virtuvi, ir tās vērtība un ieguvumi/zaudējumi nākotnē. Proti, divi būtiskākie aspekti, kas varētu likt domāt, ka virtuve būs ilgspēlējošs ieguldījums, vai to būs vēlme/vajadzība pēc noteikta laika nomainīt.

Viens no aspektiem ir dizains, bet otrs nolietojums. Jo dizainiskāka virtuve, atspoguļojot konkrēta laikmeta  iezīmes, jo, nākot modē jauniem stiliem, var šķist, ka dizains kā laimeta liecinieks ir savu laiku nokalpojis. Otrs faktors ir izmantoto materiālu un mehānismu kvalitāte. Materiālu kontekstā tas visvairāk attiecas uz vietām, kur notiek regulāra saskare ar mitrumu (pie izlietnes, cepeškrāsns).  Materiāls var sākt sadalīties, līmētās daļas atlīmēties un apakšējie slāņi nodrupt. Otra virtuves vājākā vieta ir virsma, ja tā ir izvēlēta no materāliem, kas pakļauti mehāniskiem bojājumiem (skrāpējumiem, iegriezumiem). Savukārt, ja ir taupīts uz mehānismu rēķina, tad nāksies samierināties ar funkcionalitātes nepilnīgumu.

*Rakstā izmantotās ilustrācijas iegūtas Pinterest

P.s. Savu virtuves izgatavošanu varat uzticēt Ārpus laika meistaram. Visiedvesmojošāk būs izgatavot laikmetīgās virtuves, kur radīt, ko patiešām nebijušu, taču roka piešauta ir arī pie “value for money” variantiem.